Sizinde favori renginiz vardır mutlaka. Evim kesin şu renk olacak diye hayaller kurmuşsunuzdur. Ama bu renk olayı o kadar dikkat gerektiriyor ki en ideali yaratana kadar sevdiğiniz renkten bile soğuyabiliyorsunuz. İşte bu nedenle dengeyi iyi kurmak önemli. Monokrom oyunlarla işe başlayabilirsiniz.

Çok çarpıcı baskın tonları uygularken abartmamaya özen göztermeniz gerekiyor. Turuncu bunlardan biri! Turuncunun patlayan efektini yumuşatmak için kremsi tonlardan doğanın naif renklerinden yararlanabilirsiniz. Böylece daha sakin bir mekan yaratmak mümkün olabilir.

Huzur veren renklerde ise birkaç farklı tonu bir arada kullanmak işe yarayacaktır. Mesela mavi! Mavinin farklı tonlarını bir arada kullanmak göz yoran bör görüntüye sebep olmaz. Ama bunu turuncuda uygulasanız felaketle sonuçlanabilir.

Bazende açıktan koyuya ya da koyudan açığa vurgusunu deneyebilirsiniz. Zeminde açık tonlardan başlayıp tavana doğru koyulaştırabilir ya da tam tersini yapabilirsiniz. Bu ışık oyunu mekanı farklı gösterecektir.

Gri bu senenin en trend renklerinden! Griyi artık korkmadan kullanabiliyoruz. Bir diğer trend ise neon renkler! Fuşya, elektrik renkleri gibi tonları griyle kullanarak ilginç bir mekan yaratabilirsiniz.