Geldi çattı kış ayları! Artık evdeki ısıyı korumak için maksimum özen gösterdiğimiz aylardayız. Peki nasıl koruyacağımızı biliyor muyuz? Artan doğal gaz fiyatları ve yalıtımsız evler ısınmayı her geçen gün biraz daha zorlaştırıyor. Bazı ufak tefek noktalara dikkat ederseniz tüm sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

  • Radyatörlerden çıkan ısı, radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Bu ısı kaybını önlemek için radyatörlerin arkasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirin. Radyatörlerin ısı akışına engel olacak şekilde uzun perdeler kullanmayın. Kapalı ve uygun perdeler, pencerelerden kaynaklanan ısı kaybını yüzde 25 oranında önler.
  • Gece yatarken kombiyi kapatmanın size tasarruf sağlamadığını biliyor muydunuz? Binanın dış hacminin soğumaması için geceleri kombiyi kapatmadan en düşük seviyede ısıtmak gerekiyor. Çünkü kombiyi kapatıp daha sonra tekrar çalıştırdığınızda ortamın ısınması zaman alır ve yakıt sarfiyatı da büyük oranda artar.
  • Ev için ideal sıcaklık değerleri, 20-22 derece. Sıcaklığın 1 derece düşürülmesi en az yüzde 6’lık yakıt tasarrufu sağlar. Renkli sert köpük levhaları içeren paket sistemler ömür boyu yalıtım sağlıyor.
  • En büyük ve kalıcı tasarrufun adresi . Doğru ürünle, yani içindeki levha, sıva, file, dübel gibi tüm ürünlerin birbiri ile uyumunun test edildiği paket sistemler ve CE Belgeli ürünlerle yapılan en az yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Üstelik CE Belgeli ürünler, yapı güvenliği açısından belgelenmiş durumda. Merdiven altı üretimleri tercih etmek ise uygulama sonrasında ciddi sorunlar yaşanmasına ve harcanan paranın çöpe gitmesine neden oluyor.