Mutfakta kullandığınız perdelerin, evin diğer odalarında kullanılan perdelere göre daha az yer kaplaması görüntü açısından çok önemlidir. Ağır ve geniş yüzeyi kaplayan, yere kadar uzun perdeler mutfak pencereleri için uygun değildir. Mutfağın evin diğer odalarına göre en fazla doğal ışığı alması gerekir.

O yüzden perde seçerken ışı en fazla geçiren kumaşı tercih etmek gerekmektedir. Ayrıca tam olarak açıldığında ışık geçirgenliği fazla olduğu için alüminyum jaluzi de rahatlıkla kullanılabilir. Tamamen düz ve köşeli mobilyaların kullanıldığı mutfaklara daha yumuşak bir hava katmak uygun bir perde seçimi ile mümkündür.

çok sık kirlendiği için, temizlenme aralıkları düşüktür. Bu yüzden seçerken temizlenmesi en pratik kumaş seçmek en akıllıca çözümdür. Ayrıca temizlenmesi için sıklıkla çıkarılıp-takılacağından en kolay taşıyıcı mekanizma kullanmak gerekir. Kumaş perde seçimlerinde taşıyıcı olarak korniş ve boru uygulamalarını seçmenizi öneririz. Temizlenmesi kolay olduğu için de alüminyum jaluzi de tercih edilebilir.